Rwa kulszowa – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Rwa kulszowa objawia się bólem zlokalizowanym po jednej stronie pleców, bardzo często promieniującym do pośladków, ud i podudzi. Rwa jest zazwyczaj następstwem niefortunnego ruchu np. podniesienia ciężkiego przedmiotu. Początek choroby jest nagły i bardzo bolesny – objawia się rozdzierającym bólem w dolnej części pleców w tzw. krzyżu, zwykle z podwyższonym napięciem mięśni i zablokowaniem poruszania się. Każdy ruch potęguje odczucia bólowe.

Rwa kulszowa – przyczyny

Rwę kulszową powoduje ucisk na jeden z dwóch symetrycznie umieszczonych nerwów kulszowych, które biegną od dolnego odcinaka rdzenia kręgowego ku dołowi dolnej części ud. Taki ucisk może być efektem obrzęku powstałego po urazie mięśnia lub też wypadnięcia jednego z krążków międzykręgowych. Rwa kulszowa u kobiet ciężarnych niekiedy rozwija się na etapie zaawansowanej ciąży, na skutek zmian postawy powodujących ucisk na nerw kulszowy. Ból odczuwany jest zwykle po jednej stronie  i ma tendencje do pogarszania się podczas kaszlu i rozciągania mięśnia nóg. Ulgę przynosi przyjęcie pozycji leżącej z uniesionymi oraz ugiętymi w kolanach nogami.

Rwa kulszowa – leczenie 

Wstępne leczenie rwy kulszowej polega na leżeniu i stosowaniu ciepłych lub zimnych okładów na obolałe miejsca oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zaleca się również jak najwcześniejsze podjecie umiarkowanej aktywności ruchowej, nawet jeśli wymaga to stosowania środków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach stosowane jest przyjęcie tak zwanej “blokady”, która zapobiega na długo okres objawom bólowym. Leczenie rwy kulszowej wymaga konsultacji z neurologiem. Fizykoterapia, a w szczególności nauka technik podnoszenia, jest konieczna aby uniknąć nawrotów. Jeżeli ból pojawia się stopniowo i utrzymuje, może okazać się konieczne badanie, aby wykluczyć inne przyczyny, takie jak zapalenie stawów oraz obecność guzów, które powodują podobne objawy. Przede wszystkim należy wykonać badania krwi, a także zdjęcia RTG i rezonans magnetyczny.

Rwa kulszowa – zapobieganie 

Rwa kulszowa jest powszechnie występującą dolegliwością związaną z wykonywaniem pewnych czynności zawodowych, dlatego też pracodawcy są zobowiązani do ograniczenia czynników zagrażających zdrowiu pracowników. Muszą być zachowywane środki zapobiegawcze takie jak np. rotacje na stanowiskach pracy, które pozwolą uniknąć wielokrotnego podnoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *