Skuteczne sposoby na wzdęcia

Wzdęcia nie tylko są dość wstydliwym problemem, ale również niezmiernie dokuczliwym. W przypadku mocnego nasilenia, mogą powodować bowiem nawet ból. Przyczyn pojawienia się takiego stanu jest wiele, jednak w każdym przypadku sytuacja wygląda podobnie. Mianowicie dochodzi do nagromadzenia w układzie pokarmowym zbyt dużej ilości gazów, które powodują uczucie pełności oraz rozpierania. Co zrobić, aby zmniejszyć tego typu dolegliwości?

Domowe sposoby na wzdęcia

zioła suszonePrzede wszystkim warto jak najszybciej rozpocząć działanie. Powinno ono nie tylko skupić się na niwelowaniu określonych objawów, ale również zapobieganiu dalszemu powracaniu tych nieprzyjemnych dolegliwości. W tym przypadku należy zacząć od właściwej diety. Jeżeli często miewamy wzdęcia, to powinniśmy zrezygnować ze zbyt obfitych dań, gdyż po spożyciu ich pokarm będzie zalegał w jelitach, w związku z czym zaczną tworzyć się gazy. Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie czterech bądź pięciu mniejszych posiłków o regularnych porach. Zdecydowanie unikajmy napojów gazowanych, które mogą wzmagać dolegliwości. Ograniczmy także jedzenie dań  tłustych oraz smażonych, albowiem sprzyjają one powstawaniu dwutlenku węgla. Nie wskazane są również słodycze, które mogą przyspieszyć proces fermentacji.

kminekDieta powinna być zatem lekkostrawna i pozbawiona produktów wzdymających. Warto doprawiać potrawy pewnymi dodatkami, które przyspieszają proces trawienia. Tutaj szczególnie polecany jest majeranek. Jednak również i kminek na wzdęcia działa łagodząco. Dodając tego rodzaju przyprawy, zapobiegniemy pojawianiu się nieprzyjemnych dolegliwości. W kuchni warto również stosować koperek, bazylię, kolendrę, oregano oraz rozmaryn, gdyż ułatwiają one trawienie.

Zioła na wzdęcia

Zioła na wzdęciaPrzy leczeniu wzdęć niezmiernie pomocne są różnego rodzaju zioła. Warto więc regularnie przygotowywać sobie napary, które pobudzą nasz układ trawienny. Najlepiej sprawdzają się tutaj wszelkie składniki mające działanie wiatropędne oraz rozkurczowe. Propozycją może być wcześniej wspomniany kminek, z którego przygotowuje się napar. Taki specyfik powinno się pić trzy razy dziennie. Podobne działanie ma też koper włoski. Te nasionka wspomagają trawienie, a równocześnie łagodzą bóle brzucha. Rumianek i szałwia mogą być stosowane naprzemiennie. Działają one przede wszystkim rozkurczająco, jednakże przy tym wspomagają one sam proces trawienia. Jeżeli natomiast doskwiera nam uczucie przepełnienia po spożytym posiłku, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w tym przypadku napar przygotowany z dziurawca. Ułatwia on bowiem przepływ żółci, w związku z czym znacznie usprawni proces trawienia.

Wyżej wspomniane zasady z pewnością pozwolą zmniejszyć bądź całkowicie się pozbyć problemu wzdęć. Jednak warto pamiętać o jeszcze jednej zasadzie. Mianowicie chodzi o wolniejsze jedzenie, dzięki czemu unikniemy połykania powietrza. Postarajmy się zatem wygospodarować czas na spokojne spożycie posiłków. Dzięki temu nasz układ trawienny będzie znacznie lepiej funkcjonował, a problem wzdęć całkowicie zniknie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *