Zaparcia – przyczyny, skutki i sposoby jak sobie z nimi radzić

Zaparcia to schorzenie, które dotyka przede wszystkim kobiety. Chociaż tej przykrej i jakże uciążliwej dolegliwości doświadczył każdy z nas. O zaparciach mówimy wówczas gdy treść jelitowa pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego przez dłuższy czas, powyżej 2-3 dni. Na skutek dłuższego zalegania w jelicie grubym treści jelitowej dochodzi do jej zagęszczenia, a stolec staje się zbity, twardy i zmniejsza swoją objętość, a przez to staje się trudniejszy do wydalenia. Jego woń może być również bardziej intensywna niż zwykle. Na wskutek dłuższego czasu w którym dochodziło do procesów fermentacyjno-gnilnych w przewodzie pokarmowym. Należy jednak pamiętać, iż nie każde występowanie opisanych przyczyn będzie skutkiem występowania zaparcia. Wiele aspektów naszego życia ma wpływ na częstotliwość i objętość wydalanego kału. W takich przypadkach należy brać pod uwagę nasz tryb życia, dietę, aktualne sytuacje stresowe. Każdy z tych elementów może mieć wpływ na aktualną sytuację. Należy zrobić wtedy rachunek sumienia i podsumować, czy w danej sytuacji jakiś czynnik poboczny nie wpłynął negatywnie na nasz układ pokarmowy.

Spis treści:

Prawidłowa częstotliwość oddawania stolca

Za prawidłową częstotliwość w przypadku wypróżniania się uważane jest oddawanie jednego stolca dziennie. W prawidłowo działającym organizmie taka zależność powinna być codziennością. Dopuszczalne jest jednak wypróżnianie się z częstotliwością co najmniej 3 razy w ciągu tygodnia. Warunkiem takiej sytuacji jest jednak prawidłowa konsystencja kału. Nie powinien być on zbytnio zbity, ani wodnisty (biegunka). Ponadto jego barwa nie powinna być zbyt ciemna (niemal czarna, lub bardzo ciemnego koloru, lub odwrotnie – zbytnio jasna). Ostatnim z aspektów jest objętość wydalanej treści jelitowej. Jeśli jest ona znacznie większa niż zazwyczaj, lub występuje problem niewielką ilością – wtedy można mówić o potencjalnym problemie z zaparciami.

Przyczyny zaparć

offal-1463369_960_720

Aby móc skutecznie i szybko leczyć to schorzenie, należy poznać przyczynę powstawania, a popularne zatwardzenia powstają na wskutek niewłaściwej perystaltyki jelit. Zaburzona praca tych narządów może być wywołana przez wiele czynników. Do głównych przyczyn zaparć zalicza się niewłaściwą dietę, ubogą w błonnik oraz małe nawodnienie organizmu. Zaparcia pojawiają się najczęściej u kobiet, które nie są aktywne fizyczne i unikają ruchu, lub prowadzą stresujący tryb życia. Zaparcia to także przypadłość kobiet ciężarnych. Do innych przyczyn powstawania zaparć zalicza się: schorzenia neurologiczne, wydłużenie jelita grubego lub jego rozszerzenie, a także stosowanie niektórych leków, cukrzycę, niedoczynność tarczycy i hemoroidy.  W przypadku powtarzających się, częstych zaparć należy koniecznie zgłosić się do lekarza, który ustali przyczyny i pomoże dobrać odpowiednie metody leczenia.

Jak rozpoznać zaparcie

Aby z całą pewnością stwierdzić, iż mamy do czynienia z zaparciem jest wizyta u lekarza rodzinnego. Podczas wizyty standardowo powinien zostać przeprowadzony wywiad, w którym specjalista zadaje szereg pytań mających na celu ustalenie przyczyny dolegliwości. Do takich pytań mogą należeć:

  • czy przyjmowane są jakieś leki?
  • konsystencja i kolor wydalanego stolca?
  • aktualna częstotliwość wypróżnień?
  • od kiedy występuje problem?
  • czy dana sytuacja występuje czasowo, czy dotyczy dłuższego okresu?
  • czy towarzyszą temu inne objawy? 

To tylko część z możliwych pytań, które może zadać nam lekarz. Tak jak wspomniano wcześniej – mają one na celu zdiagnozować możliwie jak najdokładniej dostępne warianty i ewentualnie odpowiedzieć na jakie badania warto wysłać pacjenta. 

W diagnostyce zaparć stosowane są różne badania, które zależą od przeprowadzonego wywiadu i lekarza prowadzącego. To on decyduje o konieczności wykonania dodatkowej diagnostyki. Każdy niestandardowy, niepokojący objaw powinien zostać zbadany, by wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Leczenie domowymi sposobami

Istnieje kilka sposobów, które możemy wykorzystać w domowych warunkach. Na pewno lepszym wyjściem będzie stosowanie profilaktyki już na początku, gdy pojawi się tylko podejrzenie zaparcia, lecz w sytuacji gdy opisane wcześniej objawy utrzymują się dłużej – warto zastosować domowe sposoby radzenia sobie z zaparciami oraz nie bójmy się wizyty u lekarza, który fachowo poprowadzi nasze leczenie.

Profilaktyka w przypadku występowania

Warto zacząć od zwolnienia i uregulowania trybu życia. Jeśli jest tylko możliwość powinniśmy unikać sytuacji powodujących wzmożony stres. Ponadto trzeba przyjrzeć się stosowanej diecie, czy nie sprzyja powstawaniu zaparć oraz czy zawiera wystarczająco dużo błonnika, który umożliwia prawidłową pracę jelit i wypróżniania się. Do jadłospisu warto wprowadzić kapustę kiszoną, ogórki kiszone lub pozostały po kiszeniu sok. Ponadto można wypróbować wypicie szklanki wody zaraz po przebudzeniu się, a w trakcie dnia spożywanie nie parzonego siemienia lnianego. W tym czasie warto podejmować próby przywrócenia naturalnego odruchu wypróżniania się.
Owe sposoby mogą nam pomóc przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, a co za tym idzie – regularnego oddawania stolca. Nie gwarantuje to jednak pozytywnego efektu.

Z czego skorzystać jeśli już mamy do czynienia z zaparciami

W pierwszej kolejności zalecana jest wizyta u lekarza. Bez konsultacji możemy jedynie działać na dolegające nam objawy, nie mając pojęcia dlaczego taka sytuacja wystąpiła i czy nie jest powodem poważniejszego schorzenia. Jednakże w początkowej fazie warto stosować zioła, takie jak: aloes, nasiona babki śródziemnomorskiej i babki piaskowej, nasiona kruszyny. Dodatkowo możemy sięgnąć po leki wspomagające działanie naszego układu pokarmowego. 
Ostatecznością będą leki pobudzające perystaltykę jelit. W przypadku ich stosowania jednak musimy się liczyć z możliwymi bólami brzucha czy zaburzeniami elektrolitów (które należy osobno uzupełniać podczas takiej terapii). W przypadku sięgnięcia po tak radykalne metody należy pamiętać, iż stosować je można jedynie przez niewielki i ograniczony czas.

Skuteczny lek na zaparcia?

water-1605579__180

Niezaprzeczalnie najbardziej skutecznymi lekami na zaparcia są środki pobudzające pracę jelit, które działają wyjątkowo szybko i dają ulgę w cierpieniu. Dzięki nim w ekspresowym tempie można pożegnać się z ciążącym problemem. Pamiętać jednak należy, że żaden lek na zaparcia nie powinien być przyjmowany bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Przyjmowanie jakiegokolwiek preparatu bez chociażby przeczytania ulotki informacyjnej, może okazać się niebezpieczne dla zdrowia lub życia. Leki na przeczyszczenia muszą być dobrane do ogólnego stanu zdrowia oraz przyczyn powstawania zaparcia. Najlepiej sięgać po leki na zaparcia z dodatkiem naturalnych ekstraktów. Nie sposób jednak ponownie nie wspomnieć, że takie rozwiązanie dotyczy pojedynczej sytuacji i nie pomaga długofalowo pozbyć się problemu. Stosowane jest jedynie jako ostateczność, by jednorazowo wspomóc oddanie stolca w sytuacji krytycznej (chyba, że specjalista, po wywiadzie i badaniach stwierdzi inaczej).

Rodzaje leków na zaparcia

Leki przeczyszczające ze względu na swoje działanie i skład można podzielić na cztery grupy, a mianowicie na: osmotyczne leki przeczyszczające, kontaktowe leki przeczyszczające oraz środki zmiękczające stolec i środki przeczyszczające zwiększające objętość stolca. Działanie leków osmotycznych trwa dłużej niż działanie tradycyjnych leków na przeczyszczenie, gdyż zawierają one łagodne i naturalne składniki. Natomiast kontaktowe środki przyśpieszające wypróżnienie działają stymulująco na mięśnie wyścielające przewód pokarmowy. Środki zmiękczające stolec sprawiają, że wypróżnianie staje się łatwiejsze i komfortowe. Środki zwiększające objętość stolca mają za zadanie wchłaniać wodę i pobudzać do pracy mięśnie jelitowe. Leków przyśpieszających i ułatwiających wypróżnienie nie można nadużywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *