Świerzb i sposoby jego leczenia

Świerzb to choroba inwazyjna skóry, która spowodowana jest zakażeniem pasożytami świerzbowca. Bardzo często występuje pod postacią epidemii, zwłaszcza w populacjach które żyją w złych warunkach sanitarnych. Świerzbowce drążą korytarze w warstwie rogowej skóry. Najwięcej tzw. “chodników” świerzbowca znajduje się pomiędzy palcami rąk, w okolicach pach i pachwin, genitalii oraz pępka. Pasożyty pozostawiają odchody, które to właśnie wywołują reakcję alergiczną skóry, która objawia się bardzo swędzącą wysypką pod postacią cienkich i wypukłych smug oraz grudek.

Leczenie świerzbu

Leczenie świerzbu polega na stosowaniu farmaceutyków. W aptekach są dostępne preparaty przeciwświerzbowe z krotamitonem lub też benzoesanem benzylu. Takie lekarstwa należy nakładać na skórę całego ciała, od szyi w dół omijając tylko okolicę głowy oraz twarzy, oczywiście o ile nie ma ku temu wskazań. Szczególnie starannie należy posmarować boczne powierzchnie palców rąk oraz stóp, wprowadzając jednocześnie preparat pod paznokcie. /zazwyczaj wystarcza jednokrotne zastosowanie. Trzeba pamiętać aby leczeniem objąć wszystkich członków rodziny, by uniknąć nawrotu infekcji. Ważne aby nie myć rąk po zastosowaniu preparatu leczniczego, a po jego aplikacji musimy również zmienić pościel i odzież by uniknąć nawrotu choroby. Stosowanie mydła oraz balsamów zawierających wyciąg z drzewa herbacianego zmniejsza ryzyko nawrotu infekcji. Natomiast przyjmowanie doustnych leków antyhistaminowych zmniejsza świąd oraz ułatwia zasypianie. Świąd i łuszczenie się skóry utrzymuje się niekiedy jeszcze przez 2-3 tygodnie po zakończeniu leczenia, gdyż na skórze zakażonego pozostają odchody pasożytów świerzbowca.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *