Szpik kostny

Szpik kostny to miękka substancja, która wypełnia gąbczaste wnętrze kości. Wyróżniamy dwa typy szpiku kostnego: szpik czerwony i żółty. Szpik czerwony odpowiada za produkcję krwinek czerwonych, niektóre rodzaje białych komórek krwi i płytki krwi, które biorą udział w krzepnięciu krwi. Ten rodzaj szpiku jest obecny w kościach czaszki, żeber i mostka oraz kręgów, a także w nasadach kości długich. Szpik żółty jest natomiast mniej aktywny, produkuje czerwone krwinki tylko w sytuacjach dużego zapotrzebowania na tlen. Szpik żółty obecny jest w częściach trzonowych kości długich.

Zagrożenia dla szpiku kostnego 

Szpik kostny może podrukować niewystarczającą liczbę czerwonych krwinek co jest poważnym zagrożeniem dla wszystkich układów organizmu człowieka. Takie zjawisko ma miejsce w większości białaczek. Grupa chorób określana jako choroby mieloproliferacyjne prowadzi do zbyt intensywnego namnażania pewnych typów komórek krwi i w śród tych chorób również znajdują się niektóre rodzaje białaczek np. przewlekła białaczka szpikowa. Zjawisko to oraz nadmierna lepkość krwi, powoduje zwolnienie jej przepływu i nasilenie objawów zatorowo-zakrzepowych. W szpiku może też rozwijać się nowotwórsz czy szpiczak mnogi. Pewne komórki w szpiku kostnym produkują za dużo przeciwciał kosztem innych komórek przez co chory narażony jest na liczne infekcje.

Leczenie szpiku kostnego 

Choroby szpiku kostnego leczy się farmakologicznie, chemioterapią oraz radioterapią. Konieczne może być też potrzebne przetoczenie krwi. Jeśli leczenie nie przynosi efektów może być potrzebny przeszczep szpiku kostnego. W tym przypadku trzeba znaleźć odpowiedniego dawcę tak zwanego bliźniaka genetycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *