Szumy w uszach – przyczyny i zapobieganie

Szumy w uszach to uczucie dzwonienia, brzęczenia, lub gwizdania w jednym lub obu uszach, które nie jest spowodowane przez środowisko zewnętrzne. Takie dźwięki mogą być ciągłe lub pojawiać się okresowo i zanikać. Zmienne może być również natężenie szumów usznych. Szumy mogą pojawiać się naprzemiennie w naszych uszach.

Przyczyny szumów usznych

Szumy w uszach mogą być jednym z objawów infekcji ucha i ustępują po wyleczeniu takiej infekcji. Postać przewlekła powstaje w wyniku uszkodzenia zakończenia nerwu słuchowego w uchu wewnętrznym. Uszkodzenie może być spowodowane między innymi procesami starzenia się, które powodują pewnego rodzaju osłabienie przewodzenia impulsów w nerwie. Szumy uszne powodowane są również przez dokuczliwy hałas oraz schorzenia ucha środkowego. Niekiedy szumu w uszach pojawia się u alergików oraz u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i chorobą tarczycy. Schorzenie może powodować także przyjmowanie niektórych leków np. antybiotyków, czy nawet aspiryny oraz leków uspokajających.

Zapobieganie szumom usznym

Aby uniknąć nieprzyjemnych szumów w uszach należy unikać zbyt wysokich dźwięków oraz hałasu, warto również kontrolować ciśnienie tętnicze krwi. Ograniczenie spożywania soli jest również wskazane w tym przypadku. Unikać należy także używek, takich jak: alkohol i nikotyna oraz ograniczyć ilość kawy i herbaty. Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, co okazuje się skuteczne w leczeniu tego schorzenia. Wypoczynek zwłaszcza w ciszy jest bardzo pomocny.

Leczenie szumów usznych

Szumy uszne nie wymagają specjalistycznego leczenia. Jeżeli zostaną wykryte przyczyny powstawania szumu w uszach, można je zmniejszyć lub wyeliminować. Jeśli schorzenie utrudnia życie, pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, psychoterapia lub noszenia aparatów słuchowych emitujących dźwięki o różnej wysokości ( tak zwany szum szerokopasmowy), co zmniejsza odbiór szumu usznego w korze mózgowej. Pomocne może okazać się słuchanie dźwięków o niskich częstotliwościach np. tykanie zegara lub innych delikatnych tonów, które będą maskować szum uszny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *