Tężyczka – choroba zestresowanych kobiet

Tężyczka to schorzenie z pogranicza neurologii, psychologii oraz psychiatrii. U jednych objawia się skurczami mięśni oraz mrowieniem, a u innych osób uczuciem zastygania mięśni, czyli tężeniem, stąd też nazwa choroby. Ból spowodowany tężyczką nie jest silny ale uciążliwy. Czasami efektem tężyczki są trudności z koncentracją, lęki, a nawet ataki paniki, uczucie zmęczenia oraz problemy ze snem. Przez to że objawy tężyczki nie są jednoznaczne bardzo trudno ją zdiagnozować. Niekiedy zdarza się tak, że chora osoba traktowana jest jak hipochondryk, bo gdy badania nie wykazują stanu chorobowego, otoczeniu ciężko jest uwierzyć, że pacjent czuje się źle. W Polsce jest niewielu specjalistów zajmujących się tą chorobą, gdyż została ona zdiagnozowana dopiero w latach 60 ubiegłego stulecia.

Objawy i przyczyny tężyczki

Wyróżnia się dwie odmiany choroby: tężyczkę jawną oraz utajoną. Tężyczka jawna występuje rzadziej, ale ma bardzo wyraźne objawy, dzięki którym łatwiej ją rozpoznać. Początkiem choroby jest mrowienie palców rąk oraz okolic ust, następnie pojawia się uczucie napięcia oraz skurcze, które obejmują okolice twarzy oraz ręce i nogi. Skurczom towarzyszą silny lek, niepokój lub pobudzenie. W niektórych poważnych przypadkach może dojść nawet do utraty przytomności. Najczęstszą przyczyną tężyczki jawnej są kłopoty hormonalne takie jak np. choroba tarczycy oraz cukrzyca, czy też alergie, może być też wynikiem niedoboru wapnia we krwi. Tężyczka utajona występuje znacznie częściej niż jawna, ale niestety bardzo trudno ją zdiagnozować. Nie istnieje bowiem żaden charakterystyczny objaw dla tego schorzenia. Mogące zwiastować ją dolegliwości to np. nadmierne napięcie nerwowe oraz częste zasłabnięcia, bezsenność, a także zmęczenie, lęki i osłabienie nastroju. Do kolejnych objawów tężyczki można zaliczyć bolesne skurcze rąk, przedramion, ramion i twarzy, klatki piersiowej oraz nóg. Drętwienie i mrowienie kończyn, zmiany temperatury skóry i uczucie palenia w stopach oraz palcach. Skurcze mięśni krtani i zaburzenia układu naczyniowo-sercowego to również objawy tężyczki utajonej. Inne mniej charakterystyczne to również podwójne widzenie i światłowstręt, pieczenie ust, mrowienie języka, czy uczucie palenia na języku. wzdęcia i bóle w jamie brzusznej. Do innych objawów choroby można zaliczyć też zaburzenia naczynioworuchowe w obrębie kończyn. Przyczyną tężyczki utajonej jest zazwyczaj  niedobór wapnia i magnezu w komórkach mięśni, kości oraz układu nerwowego. Diagnostykę schorzenia utrudnia to, że zwykle wyniki poziomu tych pierwiastków są prawidłowe. Przyczyną tego stanu jest to, że organizm nie przyswaja wystarczającej ich ilości. Choroba dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, które żyją w stałym napięciu nerwowym i stresie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *