Trądzik młodzieńczy leczenie zmory nastolatków

Trądzik młodzieńczy, któż z nas go nie doświadczył? Szpecące krosty skutecznie psują humor, a wielu młodym ludziom spędzają także sen z oczu. Trądzik młodzieńczy jak sama nazwa wskazuje pojawia się na twarzy (i nie tylko) w okresie dojrzewania, a to ze względu na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. To właśnie hormony sprawiają, że znajdujące się w skórze gruczoły zaczynają wytwarzać zbyt dużo sebum, które blokuje pory. W zablokowanych przez tłuszcz porach namnażają się bakterie, które powodują podrażnienia i pojawienie się pryszczy.

girl-1733349__340

Jak powstaje trądzik?

Początkową fazą pryszczy są zaskórniki. Poswatają one z nieprawidłowych komórek naskórka, które ulegają zlepieniu, przez co tworzą czop zatykający ujście mieszków włosowych. Zwiększona ilość łoju rozpycha ujście mieszków i tak powstają mikrozaskórniki niewidoczne gołym okiem. Złuszczone komórki naskórka oraz wypełnione łojem mieszki włosowe tworzą zaskórniki zamknięte lub otwarte. Zatkany mieszek jest odpowiednim środowiskiem dla bakterii “Propionibacterium acnes“, która jest główną przyczyną trądziku. Wypełnione łojem mieszki włosowe pękają, a wtedy dochodzi do zakażenia otaczającej je skóry. Powstają widoczne dla oka grudki i krosty, rozwija się stan zapalny .

Jak pozbyć się trądziku?

Problemu jaki stanowi trądzik młodzieńczy nie można lekceważyć. Potrzebna jest właściwa, codzienna i systematyczna pielęgnacja oraz leczenie za pomocą odpowiednich preparatów. Trądzik młodzieńczy leczenie tej przypadłości w trudnych do opanowania przypadkach powinno odbywać się pod okiem lekarza dermatologa. Oczyszczanie skóry należy rozpocząć od umycia twarzy delikatnym preparatem myjącym, następnie warto użyć toniku, który pozwoli na dokładniejsze oczyszczenie porów skóry. Ważne jest także zaaplikowanie kremu nawilżającego przeznaczonego do cery trądzikowej. Krem nie może być tłusty, najlepiej aby miał lekką, żelową formę. W leczeniu trądziku młodzieńczego bardzo ważne jest stosowanie specjalistycznych preparatów np. maści lub żeli punktowych, które aplikuje się bezpośrednio na pryszcze np. Aquaclin. Przed zakupem preparatów koniecznie trzeba przeczytać informacje zawarte na opakowaniu lub ulotce, warto także poprosić o poradę farmaceutę. W leczeniu trądziku ważne jest także zachowanie diety oraz odpowiednich nawyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *