Trądzik różowaty – objawy i leczenie

Trądzik różowaty to choroba zapalna skóry, która dotyka aż 10% populacji. To schorzenie najczęściej dotyka kobiety o jasnej karnacji w wieku od 35 do 50 lat.  Niestety przyczyna trądziku różowatego nie jest znana, chociaż uważa się, że może on być związany z nadmierną wrażliwością naczynek włosowatych, które łatwo ulegają rozszerzeniom. Kojarzy się go także z nadużywaniem kremów kortykosteroidowych oraz zakażeniem gruczołów  łojowych nużeńcem ludzkim. Trądzik różowaty może nawracać przez 5-10 lat, po czym całkowicie ustąpić.

Objawy trądziku różowatego

tradzikrozowaty

Trądzik różowaty zaczyna się okresowym zaczerwieniem twarzy, szczególnie po spożyciu alkoholu, pikantnych potraw i gorących napojów oraz w pomieszczeniach w których jest wysoka temperatura. Jeśli choroba się rozwinie, skóra będzie trwale zaczerwieniona z powodu rozszerzonych naczynek włosowatych, pojawią się także krosty. W ciężkich przypadkach tej szpecącej twarz dolegliwości na czole i policzkach powstaje wykwit trądzikowych krost, któremu towarzyszy również zaczerwienienie, opuchlizna i widoczne naczynka krwionośne. Zlekceważona choroba może przenieść się na oczy powodując zapalenie spojówek oraz powiek.  U niektórych osób, zwłaszcza starszych mężczyzn skóra nosa grubieje i czerwienieje w wyniku powiększenia się gruczołów łojowych.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie tej choroby skórnej polega zwykle na stosowaniu antybiotyków, takich jak doustna tetracyklina lub żel z metronidazolem. Często konieczne jest powtórzenie cyklu leczenia. W przypadkach szczególnie odpornych na leczenie stosowany jest doustny metronidazol lub izotretinoina, która jest pochodną witaminy A, jednak substancja ta wykorzystywana jest w szpitalach w przypadku ciężkiego trądziku różowatego. W leczeniu tego schorzenia stosowana jest również chirurgia laserowa, która zmniejsza rozszerzenia naczynek włosowatych i zaczerwienienie twarzy.

images

Chorzy na trądzik różowaty muszą unikać czynników, które sprzyjają reaktywacji choroby. Do takich czynników należą: stres, gorące napoje i pikantne potrawy, a także alkohol, dym tytoniowy, wyczerpujące ćwiczenia oraz gorąco i narażenie na słońce. Przebywając na słońcu należy stosować nietłuste kremy ochronne z filtrem SPF 15 lub wyższym. Z codziennej diety należy wykluczyć także herbatę, czekoladę, ser, jajka, owoce cytrusowe oraz produkty z pszenicy. Osoby z trądzikiem różowatym bardzo często cierpią na niedobór witaminy i witamin z grupy B, a szczególnie B2 i B3 oraz B6, dlatego muszą przyjmować preparaty zawierające kompleks witaminy B, który z pewnością wspomoże leczenie. Jednak wcześniej należy upewnić się, że preparaty zawierające witaminę B3 w formie nikotynoamidu, a nie niacynę, która wywołuje zaczerwienie skóry.  Warto także stosować preparaty zawierające olejek z drzewa herbacianego lub aloes oraz produkty zawierające witaminę K, która wspomaga leczenie choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *