Trzustka – co robić by zapobiegać jej chorobom?

Trzustka to niezwykle ważny w naszym ciele organ, odpowiada za szereg niezbędnych życiowych funkcji. Niestety gdy coś jej dolega, to bardzo rzadko daje o sobie znać. Choroby trzustki coraz częściej dotykają młodych ludzi, jednak najczęściej problemy z trzustką pojawiają się u osób w podeszłym wieku.

Znaczenie i funkcje trzustki

www,medonet.pl

Trzustka znajduje się w górnej części jamy brzusznej, po lewej stronie tuż pod żołądkiem. Narząd ten mierzy zaledwie 12 cm i waży około 100 g, a o trzustce można o niej powiedzieć, że pełni rolę “małej fabryki chemicznej” w ludzkim ciele. Bez pracy trzustki przemiana materii nie byłaby możliwa, to dzięki niej trawione są białka, tłuszcze i węglowodany, ponadto reguluje poziom cukru we krwi. Odpowiedzialna jest za produkcję insuliny i glukagonu oraz somastotyny – regulującej poziom dwóch wyżej wymienionych.

Jak dbać o trzustkę?

Trzustka będzie zawsze w dobrej kondycji jeśli zrezygnujemy z używek takich jak alkohol (który szkodzi jej najbardziej) oraz palenia papierosów. Wdzięczna będzie nam również za zrzucenie nadmiaru kilogramów, gdyż otyłość zaburza pracę układu trawienia. Nadmiar insuliny powoduje gorszą wchłanialność tłuszczy, co w dłuższej perspektywie zaburza pracę trzustki. Koniecznie musimy też zwrócić uwagę na naszą codzienną dietę i ograniczyć w niej cukier, z racji tego że trzustka produkuje glukagon i insulinę. Potrawy smażone i wysoko przetworzone również źle wpływają na kondycję trzustki. Szczególnie szkodliwe są nasycone kwasy tłuszczowe typu trans. Trzustka będzie nam wdzięczna jeśli będziemy sięgać po napary z mięty, nagietka, czy też ostropestu plamistego, a także za lekkostrawną dietę. Smażone potrawy warto zastąpić tymi gotowanymi, także gotowanymi na parze. Zielone owoce oraz warzywa także wspomagają pracę trzustki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródło obrazka wyróżniającego: www.kobieta.onet.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *