Uczulenie na słońce – objawy i leczenie

Uczulenie na słońce, to wyjątkowo specyficzny rodzaj alergii, gdyż w tym przypadku uczulającym alergenem są promienie słoneczne. W skutek tej nadwrażliwości na skórze pojawiają się objawy typowe dla alergii skórnych. Alergia na słońce może wystąpić z przyczyn samoistnych jak i istnieje możliwość wystąpienia objawów po spożyciu lub zastosowaniu substancji uwrażliwiających nas na słońce. 

Uczulenie na słońce – objawy

uczulenie na słońce

W przypadku uczulenia na słońce, na skórze może pojawić się charakterystyczna wysypka, plamy lub wyjątkowo swędząca pokrzywka. Objawem alergii mogą być też plamy lub pęcherze. Choroby skóry, które są obawami alergii na słońce nazywa się fotodermatozami. Różnego rodzaju wysypki pojawiają się w miejscach które były odsłonięte i wyeksponowane na działanie promieni słonecznych. Zmianom skórnym w przypadku uczulenia na słońce mogą również towarzyszyć inne objawy, takie jak: gorączka, ogólne złe samopoczucie oraz dreszcze.

Uczulenie na słońce – leczenie

Wiadomo że zawsze jest lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli cierpimy na uczulenie słoneczne, lub przyjmujemy leki i inne substancje, które mogą powodować reakcję alergiczną, to należy unikać ekspozycji na słońce. W przypadkach w których występują objawy alergiczne, leczenie polega na leczeniu objawowym, które polega na przyjmowaniu leków antyhistaminowych, kremów, maści łagodzących obrzęki i świąd oraz przyśpieszających gojenie się zmian. W ostrych przypadkach uczulenia na słońce, trzeba udać się do lekarza, który przepisze preparaty ze sterydami. Objawy alergii na słońce można też łagodzić poprzez stosowanie okładów z zsiadłego mleka, jogurtu naturalnego, czy świeżych plastrów ogórka lub aloesu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *