Udar słoneczny i jego skutki

W ostatnich dniach słońce przygrzewa bardzo mocno, a synoptycy nadają falę tropikalnych upałów. Dlatego warto wiedzieć, czym może grozić zbyt długie przebywanie na słońcu zwłaszcza bez nakrycia głowy. Konsekwencją upałów w wielu przypadkach jest udar słoneczny.Udar słoneczny nazywany jest też udarem cieplnym lub porażeniem cieplnym. Powstaje on przy bardzo dużym i bezpośrednim nasłonecznieniu zwłaszcza głowy i karku. Jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia szczególnie dla małych dzieci i osób starszych.

Co należy wiedzieć o udarze słonecznym

Przyczyną udaru słonecznego jest zbyt długie wystawienie na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego, co powoduje zaburzenia termoregulacji oraz odwodnienia i utraty cennych dla organizmu elektrolitów. Taki stan powoduje utrudnienia w oddawaniu ciepła lub całkowicie je blokuje.Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy powoduje także przekrwienie naczyń krwionośnych opon mózgowych i mózgu.

Gdzie można nabawić się udaru słonecznego?

Udar słoneczny może przytrafić się każdemu w upalny, słoneczny dzień, zwłaszcza jeśli zbyt długo pozostajemy bezpośrednio na słońcu bez nakrycia głowy. Udar słoneczny może przydarzyć się także w gorącym klimacie, podczas upału i dużego nasłonecznienia, a także podczas przebywania w gorących i dusznych pomieszczeniach oraz podczas długiego marszu lub zabawy w słońcu i w czasie upału.

Objawy udaru słonecznego

Do najważniejszych objawów udaru słonecznego zaliczamy: bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie i oparzenie skóry, osłabienie, nudności oraz wymioty, niepokój, dreszcze, zaburzenia widzenia, bardzo silne bóle i zawroty głowy, a także chwiejny chód i bełkotliwą mowę. W niektórych silnych przypadkach udaru słonecznego pojawia się także wysoka gorączka powyżej 41 stopni Celsjusza. Może dojść także do utraty świadomości i przytomności, zwiotczenia mięśni i zaburzeń oddychania. W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów, bezzwłocznie należy wezwać pomoc medyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *