Ulewanie u dziecka – schorzenie, czy naturalny odruch organizmu

Ulewanie pokarmu u niemowlaków, to wypływanie niewielkiej ilości pokarmu z ich ust. Ulewanie u dziecka występuje zazwyczaj bardzo krótko po jedzeniu. Bardzo często ulewanie pokarmu budzi zaniepokojenie rodziców, jednak występuje ono prawie u połowy niemowlaków. Jest to naturalny odruch organizmu małego organizmu.

Ulewanie pokarmu u dzieci

babies-921037__340

Ulewanie pokarmu to przede wszystkim problem noworodków i niemowlaków, jednak w niektórych przypadkach problem ten, może towarzyszyć przez pierwsze dwanaście miesięcy życia dziecka, lub dłużej. Nie należy mylić ulewania z wymiotowaniem. Ulany przez dziecko pokarm ma formę płynną, lub jeśli został częściowo strawiony przez sok żołądkowy przypomina swoją konsystencją twarożek, albo zsiadłe mleko. Zapach ulanego pokarmu jest lekko kwaśny. Ulewanie u dziecka nie jest chorobą, świadczy jedynie o tym, że układ pokarmowy niemowlaka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Winny ulewaniu pokarmu jest mięsień zwany zwieraczem. Zwieracz blokuje cofanie się treści żołądkowej do przełyku. U niemowląt i małych dzieci jest on jeszcze bardzo słaby. Więcej o ulewaniu się pokarmu dowiemy się z krótkiego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=UyqSaLM63cQ

Ulewanie u dziecka – jak mu pomóc?

baby-1613565__340

Każdy rodzic może pomóc swojemu dziecku, które ulewa pokarm. Po zakończonym karmieniu trzeba nosić niemowlę w pozycji pionowej, tak aby mu się odbiło. Po nakarmieniu dziecka należy je ułożyć w pozycjo bocznej. Główka dziecka musi znajdować się wyżej, w ten sposób zapobiegamy cofaniu się pokarmu z żołądka. Po jedzeniu trzeba ograniczyć zabawy ruchowe z maluszkiem. Podczas karmienia piersią oraz butelką główka dziecka musi znajdować się wyżej niż nóżki. Otwór w smoczku nie może być zbyt duży. W niektórych przypadkach lekarz zaleca zagęszczanie odciągniętego naturalnego pokarmu specjalnym preparatem, lub podawanie mleka sztucznego.

Kiedy ulewanie pokarmu powinno zaniepokoić?

Ulewanie pokarmu u niemowlaków powinno zaniepokoić rodziców zwłaszcza, gdy towarzyszy mu wysypka. Niepokoić powinno również zbyt wolne przybieranie na wadze, a także częste infekcje dróg oddechowych oraz zapalenia ucha środkowego. Wizyta u lekarza jest niezbędna również w przypadkach niemowląt krztuszących się przy jedzeniu, odmawiających ssania pomimo głodu. Do lekarza powinni udać się także rodzice z niemowlakami, u których ulewania nie zmniejsza się pomimo ukończenia szóstego miesiąca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *