Ultrasonografia – co to właściwie jest?

Ultrasonografia, czyli popularne USG każdy o nim słyszał, wiele osób doświadczyło tego badania lecz nie każdy wie na czym właściwie polega. Podczas badania ultrasonografem wykorzystywane są dźwięki o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięki, które pozwalają na uzyskanie szczegółowego obrazu organów wewnętrznych. Ultradźwięków używa się do badania organów wewnętrznych, takich jak np. serce, wątroba, czy nerki. USG jest też podstawową metodą diagnostyczną stosowaną podczas ciąży do badania płodu znajdującego się w macicy.

Zastosowanie USG

Badanie USG jest całkowicie bezbolesne, w przypadku kobiet ciężarnych trwa ono nie dłużej niż 15 min. Przed przystąpieniem do badania lekarz rozprowadza na badanym fragmencie ciała przezroczysty żel, aby ułatwić przesuwanie się głowicy ultradźwiękowej. Sygnały przekazywane do monitora są przetwarzane w czarno-biały obraz. Dzięki temu badaniu można wykryć niepokojące zmiany w narządach naszego organizmu, którym można zapobiec.

USG a ciąża 

U większości kobiet wykonuje się przynajmniej dwa badania ultrasonograficzne. Pierwsze przeprowadzane są około 12 tygodnia, to badanie potwierdza wiek płodu oraz pozwala ocenić szyjkę macicy, worek owodniowy i łożysko. Następne badanie wykonuje się w 18- 20 tygodniu ciąży. Lekarz ginekolog sprawdza wówczas, czy nie ma zaburzeń rozwojowych dziecka, a w szczególności serca, nerek i układu nerwowego. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania ultrasonograficzne np. w przypadku krwawienia z pochwy, oceny ilości płynu owodniowego, czy obniżenia i otwarcia szyjki macicy lub podejrzenia zaburzeń wzrostu dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *