Urostromia, czyli przetoka moczowo-skórna

Urostomia to przetoka moczowo-skórna, która umożliwia swobodny odpływ moczu z dróg moczowych. Ten rodzaj stomii jest wykonywany u pacjentów, u których z powodu choroby nerek bądź pęcherza moczowego nie jest możliwe naturalne oddawanie moczu. Urostomię wykonuje się z różnych powodów i przyczyn, a także w różny sposób.

Rodzaje i przyczyny

surgeon-1049535__340

Urostomię, w zależności od jej miejsca wyłonienia wykonuje się różnymi metodami. Zazwyczaj dzieje się to po przez założenie cewnika do pęcherza przez powłoki brzuszne, lub poprzez wyprowadzenie na zewnątrz moczowodu lub założenie cennika do moczowodu. Zabieg można wykonać również poprzez założenie drenu prosto do nerki. Sposób wykonania urostomi zależy od schorzenia lub od tego w jakim stopniu uszkodzony jest układ moczowy. Wskazaniem do wykonania czasowej, lub stałej urostomii mogą być kamienie nerkowe i nowotwory pęcherza moczowego, albo urazy, zwężenia przewodów moczowych po radioterapii narządów w miednicy mniejszej, usunięcia guza prostaty tudzież w przypadkach gdy doszło do uszkodzenia cewki moczowej. Urostomia wymaga założenia i noszenia specjalnego worka, w którym gromadzi się mocz, co dla wielu osób jest niestety niewygodne i niekomfortowe.

Postępowanie w przypadku urostomii

kidney-1710923__340

W przypadku, gdy urostomia polega na umieszczeniu cewnika w pęcherzu, należy nauczyć się opróżniać przytwierdzony do stomii worek w którym będzie gromadził się mocz. Worek musi być zaopatrzony w specjalny kranik, który ułatwia jego opróżnianie. Osoby z urostomią muszą szczególnie dbać o higienę. Cewnik i worek należy płukać specjalnymi płynami dezynfekującymi. Schorzenie to wymaga także innych artykułów, które ułatwią pielęgnację stomii. Obecnie mamy szeroki wybór wysokiej jakości sprzętu i kosmetyków, które pozwalają zaopatrzyć urostomię: https://www.convatec.pl/produkty/pc-stoma-urostomy . Wszystkie akcesoria zapewniają wygodę i dyskrecję użytkowania, co jest bardzo ważne także dla psychiki pacjenta. Cewniki w przypadku urostomii muszą być wymieniane co 2-3 tygodnie, aby nie doszło do zakażenia układu moczowego. Wymiany cewnika dokonuje lekarz. Urostomię wykonać można w inny sposób, a mianowicie część ścienny pęcherza zostaje uformowana w kształt tuby i wszyta w ściany powłok brzusznych. W tym przypadku należy nauczyć się samodzielnego cewnikowania przez tak powstałą stomię. U pacjentów u których został wycięty pęcherz moczowy, urostomię można wyłonić wszywając moczowód w powłoki ciała, umieszczając w niej cewnik wprowadzany bezpośrednio do nerki. Jednak jest to rozwiązanie niekomfortowe dla pacjenta, gdyż cewnik trzeba często wymieniać i przyjmować leki zapobiegające powstawaniu zakażenia dróg moczowych.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.covatec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *