Wiosenna zmora – zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest bardzo często występującą chorobą oka. Spojówka to przezroczysta błona śluzowa, która pokrywa białkówkę oka oraz wewnętrzne powierzchnie powiek. Jej zaczerwienienie jest spowodowane przez rozszerzenie malutkich naczyń krwionośnych spojówki i zazwyczaj jest przejściowe. W większości przypadków zapalenie spojówek pojawia się w następstwie alergii, infekcji wirusowej lub bakteryjnej, czy też w efekcie podrażnienia substancjami chemicznymi np. dymem tytoniowym lub szkłami kontaktowymi. Zapalenie może dotyczyć obojga oczu, lub jednego. Bardzo często choruje najpierw jedno, a potem drugie oko. Ostre zapalenie spojówek może trwać od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od przyczyny i metod leczenia, natomiast przewlekłe nawet całymi latami.

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek daje bardzo charakterystyczne objawy, a mianowicie oczy pieką i łzawią, a niekiedy pojawia się światłowstręt. Oczy stają się przekrwione, a ciągłe łzawienie sprawia że szybko ulegają podrażnieniom. Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek pojawia się ropna, lub ropno-surowicza wydzielina w worku spojówkowym i łzowym, niekiedy może dojść do obrzęku całych powiek. W ostrym i zaawansowanym zapaleniu spojówek mogą pojawić się także krwiste wybroczyny lub szarożółte plamy. Wirusowe zapalnie spojówek jest chorobą zakaźną i można zarazić się nim przez dotyk. Alergiczne zapalenie spojówek występuje z katarem siennym i najczęściej wywoływane jest przez pyłki, a także przez leki i kurz. Objawy są podobne: łzawienie, obrzęk pieczenie i swędzenie oczu.

Leczenie zapalenia spojówek

Leczenie zapalenia spojówek polega na nawilżaniu oczu np. sztucznymi łzami, trzeba też wyeliminować czynniki drażniące i uczulające. W przypadku zakażenia wirusowego lub bakteryjnego czy też grzybiczego należy udać się do okulisty, który zdiagnozuje przyczyny i dobierze odpowiednie metody i leki, najczęściej są to krople do oczu i maści.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *