Właściwości zdrowotne orzechów włoskich

Orzechy włoskie są niezwykle popularne i chętnie wykorzystywane w kuchni do różnego rodzaju potraw i deserów. Orzechy to smaczna i zdrowa przekąska sama w sobie, a do tego posiadają wiele właściwości odżywczych, które są potrzebne naszym organizmom, każdego dnia. Śmiało mogą sięgać po nie i duzi i mali (o ile nie mamy na nie alergii). 

Właściwości odżywcze orzechów włoskich

Orzechy włoskie są doceniane przede wszystkim za bardzo dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapewniają między innymi prawidłowe funkcjonowanie serca i mózgu. W orzechach włoskich znajduje się najwięcej kwasu ALA, gdyż jak potwierdzają naukowcy zapobiega powstawaniu wielu chorób cywilizacyjnych. Ten rodzaj orzechów to także bogate źródło składników mineralnych takich jak: magnez, potas, wapń i żelazo, a także witamin. W orzechach włoskich znajdziemy też błonnik, który usprawnia prace jelit, a także przyswajanie przez organizm wyżej wymienionych składników odżywczych. Ponadto orzechy włoskie mogą również zastąpić tłuszcze zwierzęce zawierające cholesterol oraz nasycone tłuszcze.

Właściwości zdrowotne orzechów włoskich

Orzechy włoskie są stosowane w profilaktyce: osteoporozy, cukrzycy oraz Alzheimera. Doceniane są też za swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowo, zapobiegają powstawaniu miażdżycy, obniżają też ciśnienie krwi oraz ryzyko wystąpienia depresji. Orzechy włoskie są też świetnym uzupełnieniem w składniki mineralne i tłuszcze bardzo restrykcyjnych diet np. wegańskiej. Tłuszcze zawarte w omega-3 i omega-6 wspomagają pracę mózgu. już ich sam wygląd przypomina ludzki mózg. Orzechy zawierają też dużą ilość kwasu foliowego, dlatego polecane są one kobietom w ciąży i planującym potomstwo. Zaleca się spożywanie jednej garści orzechów włoskich dziennie i nie należy jej przekraczać, gdyż orzechy są też niestety bardzo kaloryczne. Ponadto orzechy są też źródłem przeciwutleniaczy, zawierają kwas elagowy, który blokuje szlaki metaboliczne prowadzące do rozwoju nowotworów, chroni komórki wolnymi rodnikami i wspomaga detoksykację oraz opóźnia proces starzenia się skóry.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *