Wrzody żołądka objawy i leczenie

Wrzody żołądka to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego jaka przytrafia się Polakom. Choroba wrzodowa może dotyczyć zarówno żołądka jak i dwunastnicy i polega na okresowym pojawianiu się wrzodów żołądka. Wrzody trawienne to ubytki w śluzówce żołądka lub dwunastnicy. Schorzenie najczęściej daje o sobie znać w przejściowych porach roku, czyli najczęściej jesienią i wiosną. Najczęstszą przyczyną choroby jest bakteria o nazwie “Helicobacter pylori”.

Wrzody żołądka objawy

Wrzody żołądka objawy posiadają bardzo charakterystyczne, do najbardziej charakterystycznych zalicza się stały ból, któremu towarzyszy uczucie pieczenia i ból w dołku pod sercowym pojawiający się do 2 godzin po spożyciu posiłku. Do innych typowych objawów choroby wrzodowej żołądka zalicza się zgagę i niestrawność, nudności, wymioty, zaparcia, spadek masy ciała oraz zmęczenie. Ból żołądka i brzucha przy chorobie wrzodowej może pojawiać się na czczo oraz w nocy w przypadku wrzodów dwunastnicy. W przypadku nieleczonych i zignorowanych wrzodów może dojść do bardzo niebezpiecznego dla zdrowia krwotoku. Kiedy zauważymy u siebie podobne objawy koniecznie należy udać się do lekarza. Badaniem, które pomaga zdiagnozować chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy jest gastroskopia, podczas której pobierany jest wycinek śluzówki.

Leczenie wrzodów żołądka i dwunstnicy

Leczenie choroby wrzodowej żołądka polega przede wszystkim na zmianie stylu życia i diety, która ma bardzo duży wpływ na postęp schorzenia. Uzależnione jest również od tego czy wrzody zostały spowodowane przez zakażenie bakterią, w tym przypadku wymagana jest kuracja antybiotykowa, czy też spowodowały je np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, stres, czy dieta. Wrzody żołądka tego typu wymagają przyjmowania leków hamujących produkcję kwasu solnego oraz działających osłonowo na uszkodzoną śluzówkę. W przypadku bólu zaleca się też przyjmowanie leków rozkurczowych takich jak np. No-spa, która wspomaga leczenie choroby:http://www.no-spa.pl/bole-zoladka/czym-jest-choroba-wrzodowa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *