Wskazówki dla cukrzyków

Dieta osób, które chorują na cukrzyce musi spełniać wszystkie warunki tak zwanej “zdrowej diety”,  a ćwiczenia fizyczne dodatkowo pomogą w opanowaniu problemów związanych z tą chorobą. Dieta i ćwiczenia zmniejszają między innymi ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, pozwalają utrzymać właściwą masę ciała, a także utrzymać i kontrolować właściwe ciśnienie tętnicze krwi. Podstawowe wskazówki dla cukrzyków pomogą zmagać się z chorobą

Wskazówki dla cukrzyków 

  • Regularne posiłki pozwalają utrzymać stężenie cukru we krwi na mniej więcej stałym poziomie. Liczba posiłków i czas ich spożywania należy dostosować do indywidualnych możliwości.
  • W codziennej diecie musi znaleźć się duża ilość świeżych warzyw i owoców, dzięki któremu organizm pozyska potrzebne witaminy i błonnik. Unikać należy jednak spożywania większej ilości bardzo słodkich owoców takich jak: mango czy winogrona. W przypadku owoców w puszkach wskazane są te w naturalnym soku, a nie w syropie.
  • W diecie osób z cukrzycą musi znaleźć się też duża ilość produktów skrobiowych, bogatych w błonnik takich jak: pełnoziarniste pieczywo, groch, fasola czy soczewica. Takie produkty powoli podwyższają poziom cukru, ponieważ zawarty w nich błonnik hamuje przyswajanie glukozy we krwi.
  • W codziennej diecie musi znaleźć się mięso oraz sery i jajka.
  • Koniecznie trzeba zrezygnować z tłuszczów, które dodatkowo zwiększają zagrożenie chorobą wieńcową serca.
  • Osoby z cukrzycą muszą też ograniczyć używanie soli i spożywania słonych, przetworzonych pokarmów. Unikać trzeba również cukru i słodyczy i napojów słodzonych.
  • Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna, trzeba wybrać jej rodzaj dostosowany do możliwości i wieku, lecz nie można jej zaniechać. Przebywanie na świeżym powietrzu jest niezwykle ważne, a połączone z ćwiczeniami, czy nawet długim spacerem świetnie wpłynie na samopoczucie i przemianę materii.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *