Zdrowa dieta dla kobiet karmiących

Macierzyństwo to wspaniały dar natury. Każda kobieta, która zostaje matką i ma możliwość karmienia piersią powinna to robić. W ten sposób tworzy się niezwykła więź pomiędzy matką, a dzieckiem. Do tego mleko matki jest najlepszym i najzdrowszym pokarmem dla niemowlaka. Każda karmiąca kobieta musi zadbać o właściwą dietę. Naturalne karmienie niemowląt promuje także Światowa Organizacja Zdrowia. WHO przypomina młodym mamom na całym świecie o zaletach tego sposobu odżywiania.

Jaka powinna być dieta dla mamy karmiącej?

family-1350741__340

Dieta dla mamy karmiącej piersią powinna być przede wszystkim racjonalna. Zachowanie zasad zdrowego odżywiania gwarantuje utrzymanie dobrego stanu zdrowia dziecka i matki oraz wytwarzania wystarczającej ilości pokarmu. Dieta dla kobiety karmiącej musi opierać się na ogólnych zasadach bilansowania różnych składników pokarmowych. Nie należy ograniczać się do spożywania jednego rodzaju posiłków, urozmaicona dieta dla mamy karmiącej pozwoli dostarczyć dziecku przeróżnych smaków wraz z jej mlekiem. Dzięki temu dziecko oswoi się z różnymi doznaniami smakowymi, co w przyszłości ułatwi rozszerzenie diety niemowlaka. Produkty wybierane przez karmiące mamy powinny być świeże, pozbawione konserwantów, sztucznych polepszaczy itp. składników.

Dieta dla kobiet karmiących-  zasady

baby-21167__340

Kobiety karmiące piersią muszą zachowywać kilka podstawowych zasad. Dieta dla kobiet karmiących musi być lekkostrawna i urozmaicona. Matki karmiące powinny unikać tak zwanego „śmieciowego jedzenia”, nie mogą pić alkoholu oraz palić papierosów. Wszelkie używki działają destrukcyjnie zarówno na organizm matki jak i jej dziecka. Z diety należy wykluczyć składniki, które mają działanie alergizujące. Warto pamiętać, że okres karmienia nie jest dobrym czasem na dietetyczne rewolucje i eksperymenty. Dziennie należy przyjmować 5-6 posiłków w odstępach co 3,5 godziny. Nie można zapomnieć także o zdrowym stylu życia. Matki karmiące musza unikać stresu i nerwowych sytuacji, różnego rodzaju zanieczyszczeń zarówno tych z wody jak i powietrza. Odpowiednia ilość snu i odpoczynku oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma także duży wpływ na jakość i ilość pokarmu. Inne cenne wskazówki dotyczące zasad zdrowej diety dla kobiet karmiących znajdziemy na stronie: https://parenting.pl/portal/dieta-matki-karmiącej. Żadna mama nie może zapomnieć, że jej dieta w czasie karmienia ma podwójne znaczenie, dla niej i dla jej pociechy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *