Zespół jelita drażliwego – co trzeba o nim wiedzieć?

Zespół jelita drażliwego, to przewlekła choroba jelit, która najczęściej objawia się bólem brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnień. Gazy, wzdęcia, skurcze, biegunki lub zaparcia to kolejne objawy tej choroby. Zespół jelita drażliwego częściej dokucza kobietom niż mężczyznom. Może przytrafić się osobom w każdym wieku, zarówno nastolatkom jak i seniorom, jednak najczęściej uskarżają się osoby w wieku 30-40 lat.

Zespół jelita drażliwego – przyczyny

Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie zostały do końca poznane. Zaobserwowano ścisły związek choroby z nadwrażliwością trzewną, na zwykłe bodźce fizjologiczne, związane z procesem trawienia. Specjaliści zajmujący się badaniem przyczyn powstawania tej choroby zauważyli też, że objawy mają również podłoże nerwowe. Dolegliwości nasilają się w okresie dużego napięcia emocjonalnego.Depresja, stres, nerwy, a także radosne emocje i miłe przeżycia powodują zaostrzenie objawów. Do przyczyn zespołu jelita drażliwego można zaliczyć też zatrucia pokarmowe. Niektórzy twierdzą, że powodować może ją nadużywanie antybiotyków, leków przeczyszczających oraz hormonalnych, albo brzuszne zabiegi operacyjne.

Leczenie zespołu jelita drażliwego 

Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego bardzo często wstydzą się swojej choroby, nie mówią o niej i bardzo często wycofują się z aktywnego trybu życia, niejednokrotnie stroniąc od towarzystwa, co nie poprawia stanu ich zdrowia. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które mogą świadczyć o tym, że cierpimy na zespół jelita drażliwego koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem specjalistą. W niektórych przypadkach leczenie wymaga pomocy dietetyka oraz psychologa lub psychiatry. Najważniejsze w leczeniu tej choroby jest stosowanie odpowiedniej diety, a także unikanie stresu i negatywnych emocji. Ważne jest również leczenie wspomagające, polegające m. in. na przyjmowaniu leków rozkurczowych, przeciwbólowych lub preparatów na niestrawność, czy biegunkę. Więcej o zespole jelita drażliwego, jego przyczynach i leczeniu możemy przeczytać na: http://www.no-spa.pl/zespol-jelita-nadwrazliwego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *