Ziołolecznictwo – naturalna metoda leczenia

W ziołolecznictwie używa się wyciągów roślinnych w celu zwalczania chorób oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia. Z tej metody leczenia korzysta około 80% populacji ludzkiej. Do końca lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, aż dwie trzecie klasycznych leków wytwarzano na bazie roślin. W obecnych czasach wiele składników leczniczych zawartych w ziołach zostało zidentyfikowanych, a firmy farmaceutyczne wyprodukowały ich syntetyczne kopie oraz opatentowały jako nowe leki stosowane w medycynie konwencjonalnej.

Jak pomaga ziołolecznictwo

chamomile-829220__180

Zielarze zalecają zioła i inne rośliny jako dodatek dietetyczny, mający na celu raczej wzmocnienie organizmu niż zwalczanie określonych objawów chorobowych. Istnieją preparaty ziołowe lub mieszanki ziół, które wspomagają układ nerwowy, krążenia i trawienny, a także immunologiczny oraz hormonalny. Niektóre zioła korzystnie wpływają także na wygląd skóry, paznokci oraz włosów.

Działanie

W przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej w ziołolecznictwie używa się całych roślin lub ich części, zamiast stosować tylko ich aktywne składniki. Zielarze uważają, że substancje zawarte w kwiatach, liściach, korzeniach, łodydze lub korze zastosowane łącznie wywołują silniejszy efekt niż każda z nich oddzielnie. Twierdzą, że tak sporządzone środki lecznicze przynoszą lepsze efekty leczenia i mają mniej efektów ubocznych. Jeden ze składników działa jak bufor dla innego, bardziej skutecznego, ale jednocześnie obarczonego działaniem niepożądanym, lub też wpływa na trawienie i wchłanianie aktywnego składnika.

Wybór specjalisty i postępowanie

rosemary-1409060_960_720

Wiele preparatów ziołowych można kupić bez recepty zarówno w aptekach jak i sklepach specjalistycznych, zawsze jednak warto skonsultować się z osobą, która ziołolecznictwem i zielarstwem zajmuje się profesjonalnie. W naszym kraju można skorzystać z porad zielarskich lekarzy praktykujących medycynę naturalną. Zioła najlepiej kupować w aptekach w postaci preparatów posiadających rejestrację ministerstwa zdrowia. Należy zdawać sobie sprawę, że zioła przywiezione z zagranicy lub niewiadomego pochodzenia mogą zawierać groźne dla zdrowia zanieczyszczenia lub dodatki. Lekarze specjalizujący się w medycynie naturalnej podchodzą do stanu pacjenta całościowo . Zbierają obszerny wywiad na temat dolegliwości oraz wypytują o dietę i styl życia.  Zioła stosuje się najczęściej w postaci nalewek , naparów oraz wyciągi umieszczone w tabletkach lub kapsułkach. Taką formę pigułek preferują przede wszystkim te osoby, które uważają, że zioła mają nieprzyjemny smak lub zapach. Ze smacznych i aromatycznych ziół sporządza się nalewki oraz napary.  Zioła w postaci płynnej szybko się wchłaniają i wykazują silniejsze działanie.

O czym pamiętać należy

Zanim samodzielnie zastosujemy środek ziołowy, należy sprawdzić przeciwskazania oraz działania niepożądane. Koniecznie należy także poinformować swojego lekarza o przyjmowanych ziołach, gdyż niekiedy wchodzą one w niekorzystne interakcje z lekami wydawanymi z przypisu lekarza. Jest szczególnie ważne w przypadku przyjmowania leków w chorobach przewlekłych, takich jak: astma, choroby serca lub cukrzyca. Jednak wiele ziół o łagodnym działaniu można śmiało używać jako przypraw lub dodatków do potraw. Kupić je możemy zarówno suszone jak i świeże, bez konieczności konsultacji ze specjalistą. Warto je stosować jako środki pomocnicze w codziennych dolegliwościach oraz w celu wzmocnienia układu immunologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *