Znieczulenie i jego rodzaje

Rozwój anestezjologii jaki miał miejsce w XIX wieku miał bardzo duże znaczenie dla postępu w dziedzinie chirurgii. Wcześniej znieczulenie przed różnymi zabiegami chirurgicznymi opierało się przede wszystkim na stosowaniu alkoholu oraz narkotyków. Taki rodzaj znieczulenia był w bardzo wielu przypadkach tragiczny w skutkach. Obecnie nowoczesne środki znieczulające są łatwe, bezpieczne oraz skuteczne w użyciu.

Czym jest znieczulenie?

Znieczulenie to pozbawienie czucia, dotyku oraz bólu, może ono wystąpić jako skutek choroby lub urazu nerwu. Najczęściej jednak tego słowa używa się do określenia utraty czucia celowo wywołanego przez leki. Zastosowanie znieczulenia pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego lub diagnostycznego. Stosuje się dwa rodzaje znieczulenia: ogólne i miejscowe.

Znieczulenie ogólne 

Znieczulenie ogólne polega na podaniu narkozy przez anestezjologa w sposób wziewny lub dożylni, albo przez połączenie tych dwóch metod. Przed operacją lekarz anestezjolog musi przeprowadzić dokładny wywiad lekarski z pacjentem. Utratę przytomności i czucia wywołują różne leki, a zadaniem anestezjologa jest wybranie najbardziej odpowiedniego dla danego pacjenta oraz rodzaju wykonywanego zabiegu. Pacjent nie powinien jeść, ani pić przynajmniej 6 godzin przed operacją, aby uniknąć ryzyka wymiotów i zachłyśnięcia się nimi podczas narkozy. Anestezjolog zobowiązany jest do nadzorowania pacjenta w czasie operacji i po jej zakończeniu, a także doradza rodzaj opieki pooperacyjnej łącznie z postępowaniem przeciwbólowym.

Znieczulenie miejscowe

W przypadku znieczulenia miejscowego środek znieczulający, blokuje szlak nerwowy  przewodzący czucie bólu z pewnego obszaru ciała. Ta metoda jest również stosowana w połączeniu ze znieczuleniem ogólnym. Po podaniu znieczulenia miejscowego pacjent nie czuje bólu podczas wykonywania zabiegu, chociaż może odczuwać np. nacisk w poddawanym zabiegowi obszarze ciała. Środki znieczulające podaje się bezpośrednio na miejsce wykonywania zabiegu lub wstrzykuje wokół zaopatrujących to miejsce nerwów. Bardziej wyspecjalizowana metoda, znana pod nazwą znieczulenia zewnątrzoponowego, pozwala na wstrzyknięcie środka znieczulającego do przestrzeni otaczających rdzeń kręgowy. Dzięki temu znieczuleniu ból nie jest odczuwany w dolnych partiach ciała, często stosuje się go do zmniejszenia bólu porodowego.

Ryzyko i powikłania 

Nowoczesne znieczulenia są bardzo bezpieczne, śmiertelność wynosi 1 na 250 tysięcy. Przed wykonaniem znieczulenia koniecznie trzeba poinformować anestezjologa o przyjmowanych lekach oraz chorobach na które cierpimy. Po narkozie u niektórych osób mogą wystąpić nudności i wymioty, a zapobiega się im poprzez podanie leków przeciwwymiotnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *